Sytuacja materialna wielu Polaków jest na tyle niezadowalająca, że zmusza ich do poszukiwania różnych źródeł pozyskiwania dodatkowej gotówki. Niestety z wielu względów dostęp do kredytów bankowych jest dla takich osób utrudniony, co chętnie wykorzystują firmy pożyczkowe działające na rynku pozabankowym. Ogromna ilość firm oferujących pożyczki przez Internet oraz chwilówki ma pozornie podobne warunki ich otrzymania i spłaty, jednak część z nich jest na tyle niebezpieczna dla klientów, że skutkuje poważnymi kłopotami finansowymi, często obciążającymi pożyczkobiorcę na lata.
Ogólne zasady pożyczek pozabankowych
Udzielanie pożyczek przez firmy spoza sektora bankowego przybiera różne formy, jednak najpopularniejszą pozostają wciąż pożyczki przez Internet. Pokochali je klienci, ze względu na maksymalnie uproszczoną procedurę wnioskowania o pożyczkę, a także wysokie szanse na jej uzyskanie. Większość stron internetowych firm oferujących szybką gotówkę online ma podobną treść. Znajduje się na nich zazwyczaj prosty kalkulator, dzięki któremu klient może obliczyć koszt pożyczki w danej kwocie, wysokość rat i termin ich spłat. Oferty dotyczą zazwyczaj niewielkich kwot, często nie przekraczających 1000 złotych, zwłaszcza w przypadku nowych klientów oraz krótkiego okresu spłaty, często dwu- lub czterotygodniowego. Koszty pożyczki są z góry precyzyjnie określone i obejmują zazwyczaj maksymalne możliwe odsetki (czterokrotność stopy lombardowej NBP) oraz opłaty dodatkowe np. prowizje.
Procedura wnioskowania o pożyczkę jest także podobna w większości firm i polega na wypełnieniu formularza w Internecie oraz przelaniu na rachunek bankowy pożyczkodawcy symbolicznej kwoty np. jednego grosza. Formularz dotyczy przede wszystkim danych osobowych, również tych znajdujących się w dowodzie osobistym, który jest jedynym obowiązkowym dokumentem wymaganym przy udzielaniu pożyczek (niektóre firmy żądają wręcz przesłania kopii tego dokumentu faksem). Przelew drobnej kwoty na rachunek bankowy firmy jest jednym ze sposobów weryfikacji prawdziwości danych wnioskodawcy i ma na celu eliminację wyłudzenia pieniędzy na cudze dane osobowe. Na podstawie wniosku i otrzymanych w nim danych, firma pożyczkowa podejmuje decyzję odnośnie udzielenia pożyczki. W zależności w jaki sposób i w jakich rejestrach klient jest sprawdzany, procedura ta może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin. W przypadku pozytywnej decyzji, można oczekiwać pieniędzy na koncie jeszcze w tym samym dniu.
Czym firmy pożyczkowe kuszą klientów i jakie kryje się za tym niebezpieczeństwo?
Opisane wyżej zasady wydają się wyjątkowo proste i przejrzyste, i dla niektórych są wystarczającym argumentem do tego, by skorzystać z oferty firmy pożyczkowej. Dla osób mających wątpliwości firmy te mają jednak w zanadrzu cały wachlarz dodatkowych korzyści:
Udzielanie pożyczek bez opłat – tak zwane pożyczki za darmo są proponowane nowym klientom, ubiegającym się pierwszy raz o pożyczkę. Jest to sposób na przyciągnięcie nowych pożyczkobiorców, którzy zachęceni doskonałą obsługą przy pierwszej pożyczce, z pewnością wezmą kolejną, jednak już obłożoną wysokimi kosztami.
Pożyczki dla osób zadłużonych, bez zaświadczeń o zarobkach, bez sprawdzania w BIK – takie hasła towarzyszą większości ofert, gdyż dużą grupą klientów pożyczek pozabankowych są osoby z problemami finansowymi, które nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku. W części przypadków tacy klienci faktycznie nie są sprawdzani, ale wówczas ryzyko ponoszone przez firmę pożyczkową jest rekompensowane bardzo wysokimi kosztami pożyczki. To powoduje, że ludzie mający już kłopoty ze spłatą długów, wpadają w kolejne, co prowadzi szybko do spirali zadłużenia i jeszcze większych problemów. W innych przypadkach, firmy mimo wszystko sprawdzają zdolność kredytową klienta (np. w BIK czy KRD) i potrafią odmówić udzielenia pożyczki bez podania konkretnej przyczyny.
Pożyczki z dostawą gotówki do domu – takie oferty są kierowane do osób z zajęciami komorniczymi na koncie. Pożyczkobiorca się cieszy, że cała kwota pożyczki będzie do jego dyspozycji, bez obawy o to, że zajmie ja komornik. Jednak trzeba pamiętać, że taka usługa jest bardzo kosztowna, co z pewnością nie pomoże osobie z długami.
Pożyczki na duże kwoty – to szczególnie mocna zachęta do zaciągania pożyczki. Jednak w takich przypadkach trzeba liczyć się z ogromnymi odsetkami oraz zabezpieczeniami na majątku. Osoby nie znające przepisów prawa nie powinny godzić się szczególnie na zabezpieczenia na nieruchomości, gdyż często brak spłaty już jednej raty pożyczki skutkuje przejęciem mieszkania przez firmę pożyczkową i to w majestacie prawa.
Możliwość przedłużenia okresu spłaty pożyczki – w przypadku pożyczek udzielanych na kilka tygodni, taka możliwość wydaje się bardzo atrakcyjna. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma nic za darmo i przedłużenie okresu spłaty tylko o kolejny miesiąc skutkuje automatycznym naliczeniem dodatkowych opłat, które zwiększają całą kwotę zadłużenia.
Jak wybrać uczciwą firmę pożyczkową?
Niestety firmy pożyczkowe nie podlegają nadzorowi żadnych urzędów, ani specjalnym regulacjom prawnym. To powoduje, że klienci są narażeni na szereg niebezpieczeństw związanych z ich nieuczciwymi praktykami. Najlepszym sposobem wyboru dobrej firmy pożyczkowej są rekomendacje uzyskane od znajomych, rodziny lub znalezione na forach internetowych. Jeśli chodzi o pozabankowe pożyczki forum tematyczne jest najlepszym źródłem informacji. Można w nim przeczytać opinie na temat konkretnych firm, poznać doświadczenia ich klientów i rady na co należy uważać ubiegając się o pożyczkę. Na forum znajdują się wątki dotyczące szczególnych przypadków np. niespłacenia danej pożyczki w terminie i konsekwencji z tym związanych. Pamiętać należy także, że decydując się na konkretną pożyczkę, nawet w wyniku rekomendacji, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy oraz cennikiem wszystkich opłat związanych z pożyczką. Wiedza pozyskana z forum oraz rozsądek najlepiej pomoże w skorzystaniu z oferty pożyczki pozabankowej.